Jakobstads Bollklubb
1944 – 2019

JBK bildades vid ett möte i Pedersöre-Café den 14 december 1944. 28 entusiaska ungdomar hade hörsammat kallelsen, men av dessa var åtta för unga för att medverka i bildandet av en förening. Till ordförande för mötet valdes L. Ström medan K. Backlund blev sekreterare. Föreningens namn blev Jakobstads Bollklubb.

Föreningens första officiella match spelades den 10.5.1945 i Nykarleby mot NIK. Det blev lagkaptenen Lasse Hellund förunnat att skjuta föreningens första mål och slutresultatet blev 3-1 till JBK sedan även Åke Sandström antecknat sig i målprotokollet med 2 mål.

Styrelsen 2020

Ordförande
Johan Nyman
040 196 5242
jlvnyman@gmail.com

Viceordförande
Leif Nyman
044 231 9820
leifnyman2010@hotmail.com

Sekreterare
Jari Jakobsson
040 585 2535
jari.jakobsson14@gmail.com

Kassör
Mia Nyman
044 781 5316
mia.nyman@katterno.fi

Medlemmar
Björn Nyman
044 989 1905
bnyman77@gmail.com

Medlem, junioransvarig
Lars Sandvik
044 721 8335
lars.sandvik@jnt.fi

Supplianter
Andreas Matkala
040 218 1814
andreas.matkala@gmail.com

Christian Nyman
050 460 1455
christian.nyman@multi.fi

Följ oss på Social Media

facebook
instagram
instagram

2020 © Jakobstads Bollklubb
Web made by Gloo Creative Studio