Tietoa Seurasta2019-05-19T03:17:20+00:00

Jakobstads Bollklubb
1944 – 2019

JBK perustettiin Pedersöre Café-kahvilassa 14 joulukuuta 1944 pidetyssä kokouksessa. Kutsua olivat noudattaneet 28 innokasta nuorta, mutta näistä 8 oli liian nuoria osallistuakseen seuran perustamiseen. Kokouksen puheenjohtajaksi valittiin L. Ström ja sihteeriksi K. Backlund. Osallistujat päättivät perustaa kaupunkiin uuden jalkapalloseuran, jonka nimeksi tuli Jakobstads Bollklubb.

Seuran ensimmäinen virallinen ottelu pelattiin 10.5.1945 NIK:ta vastaan Uudessakaarlepyyssä. Joukkueen kapteeni Lasse Hellund sai kunnian tehdä seuran ensimmäisen maalin, lopputuloksen ollessa JBK:n voitto maalein 3-1, kun myöskin Åke Sandström:in 2 maalia merkittiin maalintekijätilastoon.

Hallitus 2019

Puheenjohtaja
Timo Kuusisto
040 736 3500
timo.kuusisto@jarimisa.fi

Sihteeri
Ville Kuusisto
040 829 6890
ville.kuusisto@cfhotel.fi

Rahastonhoitaja
Catharina Hagman
050 527 2327
catharina.hagman@optimaedu.fi

Jäsentä

Lars Sandvik
044 721 8335
lars.sandvik@jnt.fi

Gustav Strömbäck
044 561 0956
gustav@acautocenter.com

Björn nyman
044 989 1905
bnyman77@gmail.com

Christian Nyman
050 460 1455
christian.nyman@multi.fi

Seuraa meitä sosiaalisessa mediassa

facebook
instagram
instagram

2019 © Jakobstads Bollklubb
Web made by Gloo Creative Studio