Tietoa Seurasta2020-02-01T19:25:49+01:00

Jakobstads Bollklubb
1944 – 2019

JBK perustettiin Pedersöre Café-kahvilassa 14 joulukuuta 1944 pidetyssä kokouksessa. Kutsua olivat noudattaneet 28 innokasta nuorta, mutta näistä 8 oli liian nuoria osallistuakseen seuran perustamiseen. Kokouksen puheenjohtajaksi valittiin L. Ström ja sihteeriksi K. Backlund. Osallistujat päättivät perustaa kaupunkiin uuden jalkapalloseuran, jonka nimeksi tuli Jakobstads Bollklubb.

Seuran ensimmäinen virallinen ottelu pelattiin 10.5.1945 NIK:ta vastaan Uudessakaarlepyyssä. Joukkueen kapteeni Lasse Hellund sai kunnian tehdä seuran ensimmäisen maalin, lopputuloksen ollessa JBK:n voitto maalein 3-1, kun myöskin Åke Sandström:in 2 maalia merkittiin maalintekijätilastoon.

Hallitus 2020

Puheenjohtaja
Johan Nyman
040 196 5242
jlvnyman@gmail.com

Varapuheenjohtaja
Leif Nyman
044 231 9820
leifnyman2010@hotmail.com

Sihteeri
Jari Jakobsson
040 585 2535
jari.jakobsson14@gmail.com

Rahastonhoitaja
Mia Nyman
044 781 5316
mia.nyman@katterno.fi

Jäsenet
Björn Nyman
044 989 1905
bnyman77@gmail.com

Kristoffer Lillsunde
050 572 8323
toffa.lillsunde@gmail.com

Jäsen, juniorivastaava
Lars Sandvik
044 721 8335
lars.sandvik@jnt.fi

Varajäsenet
Fredrik Aaltonen
040 910 4866
fredrik.aaltonen@gmail.com

Andreas Matkala
040 218 1814
andreas.matkala@gmail.com

Christian Nyman
050 460 1455
christian.nyman@multi.fi

Seuraa meitä sosiaalisessa mediassa

facebook
instagram
instagram

2020 © Jakobstads Bollklubb
Web made by Gloo Creative Studio